На території України розташовані щонайменше сім значних метеоритних кратерів. Проте більшість із них непомітні для ока. Щороку на Землю падають мільйони космічних уламків, але здебільшого вони згорають в атмосфері й не досягають поверхні планети. Однак великі метеорити можуть подолати атмосферу і при зіткненні з твердою поверхнею утворюють кратери.
Дивовижні сліди зірок на земній поверхні
У кожному році на Землю падає приблизно 17 тисяч космічних уламків, але лише дуже маленька частка з них досягає поверхні планети. З цієї кількості лише декілька метеоритів вдається зареєструвати людям, які впали на територію Землі. Більшість метеоритів, що досягають земної поверхні, мають невеликий розмір і завдають незначних пошкоджень, однак деякі з них можуть створювати величезні кратери кілометрового розміру. Україна має кілька таких метеоритних кратерів, розташованих на території українського кристалічного щита, який відзначається стабільністю тектонічних процесів.
Метеоритні кратери України
Зеленогайський кратер, найменший серед метеоритних кратерів України, розташований біля села Зелений Гай у Кіровоградській області, отримав свою назву за місцевість. Його діаметр становить 2,5 км, а вік оцінюється близько 110 мільйонів років. Відкрито кратер у 1970-х роках під час наукових досліджень, пізніше його походження було підтверджено під час буріння й аналізу зразків. Зеленогайський кратер знаходиться на глибині під 60 метрами осадових порід і не видно з поверхні землі.
Ротмістрівський кратер, що займає шосте місце за розміром в Україні, розташований поблизу села Ротмістрівка в Черкаській області. Він утворився 140 мільйонів років тому після падіння метеорита і має діаметр приблизно 2,7 км. Кратер також покритий шарами осадових порід і на його місці зараз розташований ставок Мочар.
Білилівський кратер розташований у Житомирській області недалеко від села Білилівка. Його також відомо як Західна структура через його місцеперебування у західній частині кристалічного щита. Кратер знаходиться під землею на глибині 40-120 метрів і виник 160 мільйонів років тому від падіння метеорита. Його діаметр становить 6,2 км, що робить його четвертим за розмірами серед кратерів України.
Тернівський кратер, третій за розмірами в Україні, знаходиться у Тернівському районі міста Кривий Ріг. Виявлений у 1960-х роках під час картографування території для видобутку корисних копалин, він має вік 280 мільйонів років і діаметр приблизно 12-15 км, знаходячись під 50-метровим шаром алювію.
Оболонський кратер, другий за розмірами в Україні, знаходиться в Полтавській області біля села Оболонь. Він утворився близько 170 мільйонів років тому з діаметром 20 км, знаходячись під понад 300 метровим шаром геологічних відкладень.
Бовтиський кратер, найбільший в Україні, розташований у Кіровоградській області біля села Бовтишка. Його діаметр становить 25 км, а він утворився 65 мільйонів років тому. Виявлений у 1930-х роках, спочатку вважався вулканічним, але в 1990-х роках було встановлене його метеоритне походження. Кратер зараз захований під товщею осадових порід на глибині приблизно 600 метрів.
Цікавим фактом є можливість, що Бовтиський кратер може втратити своє звання найбільшого кратера в Україні. Недалеко від межі Волинської та Рівненської областей виявлено Маневицьку кільцеву структуру з діаметром 45 км. Наразі остаточно не підтверджено, що ця структура утворилась в результаті падіння метеорита, і дослідження Маневицької кільцевої структури продовжуються.
Раніше стало відомо, що NASA вже вчетверте змінила дату повернення космічного корабля Boeing Starliner на Землю, оскільки науковці потребують додаткових даних щодо його роботи у космосі.
+ Немає коментарів
Додайте свій